« »

EPSU Ziemeļaustrumeiropas reģionālā sanāksme: pandēmijas ietekme atstāj nopietnas sekas.

18.09.2020  11:34 Jaunumi Nav komentāru

2020.gada 16.septembrī, tiešsaitē norisinājās EPSU Ziemeļaustrumeiropas valstu arodbiedrību līderu sanāksme, kuru vadīja Ukrainas Valsts iestāžu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs un reģiona sanāksmes priekšsēdētājs Jurijs Pižuks. Sanāksmes laikā valstis dalījās pieredzē par COVID-19 pandēmijas atstātajām sekām, ieviestajām izmaiņām darba un ikdienas dzīvē, kā arī pauda viedokli, kā sekmīgāk organizēt un plānot arodbiedrības darbu, lai darbiniekiem netiktu piemēroti jauni izaicinājumi šajā pārmaiņu laikā.

EPSU Ziemeļaustrumeiropas reģions apvieno Armēniju, Baltkrieviju, Igauniju, Gruziju, Latviju, Lietuvu, Poliju un Ukrainu.

Neraugoties uz lielajām atšķirībām, Ziemeļaustrumeiropas valstīs pandēmijas ierobežošanas pasākumi ir atstājuši nopietnas sekas. Darba ņēmēji tiek atlaisti, dažās valstīs sociālās aizsardzības sistēmas ir vājas, kā rezultātā darbinieki nonāk nabadzībā un kopumā tiek palēnināta ekonomiskā aktivitāte. Visvairāk inficēto cilvēku Ukrainā ir medicīnas un aprūpes darbinieki. Diemžēl, tas ir lielākais darbinieku skaits, kas miris no COVID-19. Arodbiedrības paziņoja, ka darbinieki cenšas iegūt pietiekami daudz individuālo aizsardzības līdzekļu un ved sarunas ar valdību par algu paaugstināšanu veselības aprūpes darbiniekiem un finansējuma palielināšanu sabiedriskajiem pakalpojumiem. Un tas notiek paralēli diskusijām par darba reformu un privatizācijas priekšlikumiem.

EPSU ģenerālsekretārs Jan Willem Goudriaan iepazīstināja ar EPSU un tā filiāļu darbu pēdējos mēnešos. Viņš norādīja, ka krīze ir iespēja pieprasīt atjaunot un mainīt darbības kursu attiecībā uz kvalitatīviem sabiedriskajiem pakalpojumiem, nodokļu taisnīgumu un jaunu vides kursu, kam jābūt sociālam.

Neskatoties uz arodbiedrību lomu, kuru tā ieņem sarunās par veselības un drošības jautājumiem un algu palielināšanu, daudzās valstīs dalība arodbiedrībās turpina samazināties.  EPSU darbinieki Milošs Vlaisavļejevičs un Agnieszka Guinararu atbild par jaunu biedru organizēšanu un piesaistīšanu, kā arī izskata dalības krituma tendences. EPSU ir izstrādājusi un piedāvā atbalsta paketi, kas ietver apmācību arodbiedrības biedriem, praktisku kampaņas atbalstu un stratēģisko plānošanu. Bez arodbiedrības biedriem nav resursu, lai ietekmētu lēmumus un izmaiņas, kā rezultātā arodbiedrības zaudē savu lomu darba vietās un sabiedrībā.

Richard Pond no EPSU uzsvēra ETUC darbu pie koplīgumiem un minimālajām algām un atsaucās uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja oktobra paziņojumu par likumdošanas izmaiņu priekšlikumiem, ar kuriem būtu iespējams noteikt taisnīgu minimālo algu. Komisijas priekšsēdētājs arī aizstāvēja koplīgumu sarunu nozīmi.

Vairāk informācijas šeit.